loading...

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2

Szanowni Państwo,


Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki
zarażenia nowym koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego
przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do
informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w
Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji
wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny.

Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi.  Zachowujmy zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 °C, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.
Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 °C kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego. Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy
dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ. Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia - mz.gov.pl
Informację można też uzyskać na infolinii NFZ - 800 190 590

Ministerstwo Zdrowia Telefon : (22) 634 93 26
ul. Miodowa 15 e-mail: kancelaria@mz.gov.pl
00--952 Warszawa www.mz.gov.pl
Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski                      Msze św.

Niedziela i święta
W tygodniu
7 : 30
9 : 30
11: 00
suma
12:30
dla dzieci
7 : 00
 
18 : 00
 
czytaj więcej...

Wspólnoty parafii

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Świętego Jana Bosko w Pile

ul. Libieta 3

64-920 Piła

tel: 067-2130642

E-mail: presnal@wp.pl

numer konta bankowego

87 1020 3844 0000 1802 0049 0938

na budowę kościoła